جراحی آب سیاه

جراحی آب سیاه

آب سیاه عارضه ای است که موجب می شود فشار داخل چشم افزایش یابد و با گذشت زمان دید فرد مبتلا کم شود. متأسفانه جراحی آب سیاه نمی تواند این از دست رفتن دید را اصلاح نماید. با این وجود، می تواند فشار داخل چشم را کاهش دهد. در صورت نیاز ممکن است جراحی آب سیاه چندین بار و با ریسک پایینی تکرار گردد.

جراحی آب سیاه دو نوع معمول دارد: جراحی از طریق لیزر و جراحی به روش سنتی.

جراحی لیزر. در این نوع جراحی با استفاده از یک لیزر روزنه ظریفی در سیستم مجاری اشکی چشم (drainage system) ایجاد می گردد تا به خروج مایعات چشمی از آن کمک شود. زمانی که جراحی چشم از طریق لیزر نتواند به بهبود این وضعیت کمک نماید، یا اینکه مشکل مجدداً ایجاد شود، جراح می تواند از روش سنتی استفاده کند.

جراحی سنتی. در این روش کانال جدیدی در چشم بیمار ایجاد می شود تا مایع درون چشمی که موجب افزایش فشار آن گشته از چشم خارج شود.

جراحی ترمیمی پلک

این نوع جراحی هم می تواند به منظور ایجاد زیبایی و هم به دلایل عملکردی انجام شود. ترمیم پلک معمولاً برای درمان افتادگی پلک انجام می شود. این جراحی به جراحی بسیار متداولی تبدیل شده چون افتادگی پلک موجب می شود سن فرد بیشتر به نظر آید، دید را مختل کند و یا موجب ایجاد ناهماهنگی دید میان دو چشم شود.

این نوع جراحی در قالب بلفاروپلاستی (افتادگی پلک ناشی از کهولت سن) وانواع دیگر جراحی بسته به شدت عارضه انجام می گردد.

جراحی حدقه چشم

این نوع جراحی در مورد وضعیت هایی هم چون آنوفتالمی، انوکلئاسیون و تخلیه چشم انجام می گیرد. این انوع جراحی در مورد افرادی که: نارسایی مادرزادی فقدان چشم یا تومورهای بزرگ چشمی دارند و یا زمانی که چشم را نمی توان دراثر ضربه یا زخم وارد شده حفظ نمود انجام می شوند.

فرآیندهای جراحی موجود کاشت های اوربیتالی (حدقه ای) فرآیند افزایش دهنده بافت حدقه ای، بیوسرامیک یا سیلیکونی می باشند. روش اول کمک می نماید در مواردی که به حفظ فشار بر ساختارهای اطراف چشم برای داشتن رشد مناسب ضروری است، تناسب ساختار صورت در موارد مادرزادی حفظ شود.

ایمپلنت های اوربیتال برای حفظ ساختار طبیعی حدقه چشم و کمک به جایگذاری چشم مصنوعی به کار می رود. پیشرفت های اخیری که در زمینه ایمپلنت های اوربیتالی صورت پذیرفته به ارتقای خاصیت حرکت پذیری و حرکت طبیعی چشم های مصنوعی کمک نموده است.

جراحی چشم به جزئی متداول از زندگی مدرن امروزی مبدل گشته است و پیشرفت های این زمینه موجب شده این اعمال از روش های گذشته فاصله زیادی بگیرند. پیشرفت هایی که در حوزه لیزر به دست آمده موجب شده سطح جدیدی از موفقیت و اطمینان در جراحی های چشم حاصل شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده + 15 =